Del:  

Min Eklipse - Huskunstnerprojekt med Ringkøbing Skole, afd. Alkjær

 

Jori Snell, scene- og billedkunstner gennemfører et huskunstnerforløb på Ringkøbing Skole, afd. Alkjær for 87 børn i henholdsvis 5.klasse og modtagerklasserne.

EKLIPSEN er det overordnerede tema for projektet. Det Øjeblik, hvor sol og måne mødes for kort, for derefter at skilles igen. Et øjeblik hvor naturen ofte er helt stille, som mellem en ind-og udånding. Et øjeblik som ofte i historien blev set som et tegn på forandring, et skift og en åbning i naturens og virkelighedens gængse gang.

 Gennem billedkunst, teater og bevægelse, udforsker og udfolder eleverne temaet Lys/Mørke/Magi/Et øjeblik. Både deres helt eget øjeblik og et fælles øjeblik. 

Del 1 i september/oktober 2026 har temaet "Vintersolhverv"

Forløb med to 5. klasser hvor de over fire uger har arbejdet med opbygning af kunstnerisk materiale og fået lektioner i scenekunstnerisk arbejde, der endte ud i installationsopbygning og forestilling på Teatret OM. 

Del 2 i foråret 2026 har temaet "Sommersolhverv"

Forløb med modtageklasserne, der har temaet solhverv. Her arbejder de over 4 uger med en skabelsesproces, der ender i en forestilling på Teatret OM. Konkret vil hver elev få til opgave at skabe sin egen maske, inspireret af temaerne sol, måne, lys og mørke, sol-og måne formørkelse. Konkret vil hver elev få til opgave at skabe sin egen maske, inspireret af temaerne sol, måne, lys og mørke, sol-og måne formørkelse.

I samarbejde med Ringkøbing Skole, Afdeling Alkjær

Støttet af: Statens Kunstfonds Huskunstnerordning

 

Nyhedsbrev

Modtag seneste nyt om Teatret OMs
forestillinger, workshops og aktiviteter